• „Biały domek”. Historia zagłady w bunkrze II

Opracowanie historii jednego z pierwszych urządzeń masowej zagłady w Auschwitz: komory gazowej zwanej bunkrem II lub „białym domkiem”.

Autor Igor Bartosik, Łukasz Martyniak
No goods
15.99
Enter your email
Shipping within 3 days
Shipping price 45
Courier 45
The Availability Of Brak towaru
The Weight Of The 0.25 kg
ISBN 978-83-7704-235-9

Opracowanie historii jednego z pierwszych urządzeń masowej zagłady w Auschwitz: komory gazowej zwanej bunkrem II lub „białym domkiem”.

Obok bunkra I (tzw. „czerwonego domku”), „biały domek” utożsamiany jest jednoznacznie z początkami zagłady Żydóww Auschwitz. Na potrzeby masowych mordów Niemcy zaadaptowali na komorę gazową dom wysiedlonych ze wsi Brzezinka Polaków. Był on otynkowany i pomalowany na biało, stąd w gwarze obozowej nazywano go „białym domkiem”. Jednorazowo można było w nim uśmiercić do tysiąca ofiar. Działał od lipca 1942 do maja 1943 roku, ponownie został uruchomiony podczas zagłady węgierskich Żydów w połowie 1944 roku. W grudniu 1944 roku został zburzony, a baraki-rozbieralnie zostały zdemontowane. Zachowały się jedynie fundamenty bunkra II, które do dzisiaj można zobaczyć na terenie byłego obozu Birkenau.

Opracowanie zawiera dokładny opis zarówno „białego domku”, jak i jego otoczenia, m.in. dróg dojazdowych, baraków-rozbieralni przeznaczonych dla ofiar oraz stosów kremacyjnych. Ponadto każdemu fragmentowi opisu historycznego towarzyszą zdjęcia archiwalne i współczesne.

Title „Biały domek”. Historia zagłady w bunkrze II
Author I. Bartosik, Ł. Martyniak
ISBN 978-83-7704-235-9
Publisher
PMAiB
Number of pages 28
Publication date 2017
Dimensions [cm]
20 x 20,5 cm
Format
Paperback
Category Places of extermination
Language Polish
Shipping time 24 hours
There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question