• PAKIET Odebrane dzieciństwo + Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Pakiet dwóch książek: Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz Głosy Pamięci 5. Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Autor Helena Kubica
No goods
64.90 -6% 60.99
Enter your email
Shipping within 24 hours
Shipping price 45
Courier 45
The Availability Of Brak towaru
The Weight Of The 1.2 kg

Tytuł: Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz

Okładka: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 514
Wymiary: 16,5 x 24,5 cm
ISBN: 978-83-7704-342-4

Publikacja poświęcona jest losom najmłodszych więźniów obozu – 750 dzieciom i nieletnim, którzy znajdowali się w Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau w momencie wkroczenia tam Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku.

Książka składa się z siedmiu części. Pierwsza to rys historyczny przedstawiający: historię deportacji do Auschwitz dzieci różnych narodowości, chaotyczne decyzje podejmowane przez esesmanów w stosunku do dzieci w okresie ewakuacji więźniów, sytuację w obozie tuż przed wyzwoleniem, w jego trakcie i w pierwszych tygodniach po wyzwoleniu, gdy na ratunek ocalonym pospieszyli mieszkańcy Oświęcimia i okolic oraz personel lekarsko-pielęgniarski Polskiego Czerwonego Krzyża. Autorka opisuje również trudne powroty do życia na wolności ocalonych dzieci, ich dramaty z powodu utraty wszystkich bliskich oraz małe radości tych, które zdołały odnaleźć przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwo. Wiele osieroconych dzieci zostało adoptowanych i później przez lata szukało swoich korzeni, wiele musiało dorastać w sanatoriach lub domach dziecka.

Część drugą stanowią wykazy nazwiskowe wyzwolonych dzieci, podzielone według narodowości (dzieci z: Polski, Węgier, Czechosłowacji, ZSRR, Francji, Holandii, Jugosławii, Włoch, Niemiec, Austrii, Grecji i Belgii). Obejmują nazwiska 521 dzieci do 15 roku życia i 229 w wieku 15-18 lat.

Na najobszerniejszy rozdział książki złożyły się biogramy 56 wyzwolonych dzieci i młodocianych. Po biogramach uratowanych przedstawione zostały sylwetki czworga osób niosących ratunek najmłodszym ofiarom Auschwitz w pierwszych miesiącach po wyzwoleniu. Są to przede wszystkim osoby, które zajęły się leczeniem chorych i osłabionych dzieci.

Dwie ostatnie części publikacji to bogaty materiał ilustracyjny (fotografie i dokumenty) pozyskany z archiwów, ale również ze zbiorów prywatnych oraz wybór relacji i wspomnień na temat dzieci w Auschwitz podczas ewakuacji oraz w trakcie i po wyzwoleniu.

 

Tytuł: Głosy Pamięci 5. Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz

Okładka: miękka
Format: 25 x 18cm
Ilość stron: 102
ISBN: 987-83-60210-94-9

Seria "Głosy Pamięci" powstała jako odpowiedź na często pojawiające się prośby o udostępnienie dodatkowych materiałów źródłowych związanych z różnorodnymi zagadnieniami z historii KL Auschwitz.

Losy kobiet ciężarnych i dzieci urodzonych w obozie opisała we wstępie do zeszytu Helena Kubica, pracownik naukowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Integralną część książki stanowią poruszające relacje byłych więźniarek, które pracowały jako położne w obozie, jak i samych matek, które w obozie rodziły swe dzieci.  Są to historie tragiczne — większość kobiet straciła swe dzieci: albo w wyniku aborcji dokonywanej przymusowo w obozie, albo zaraz po wydaniu ich na świat.

Wybór dokumentów związanych z tematem jest dopełnieniem całości.

Title PAKIET Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz + Głosy Pamięci 5. Kobiety ciężarne i dzieci urodzone w KL Auschwitz
Author Helena Kubica
ISBN
Publisher

Number of pages
Publication date
Dimensions [cm]

Format
Hardback
Category Places of extermination
Language Polish
Shipping time 24 hours
There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question