• PAKIET To nie deszcz, to ludzie + Moje życie zaczeło się od końca

Pakiet dwóch książek: To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll Moje życie zaczęło się od końca - Halina Birenbau

Autor Halina Birenbaum
No goods
72.90 -25% 54.99
Enter your email
Shipping within 24 hours
Shipping price 45
Courier 45
The Availability Of Brak towaru
The Weight Of The 0.6 kg

Tytuł: To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

Rok wydania: 2019
Liczba stron:  456
Wymiary: 16.5x24.0 cm
ISBN: 978-83-268-2837-9

MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU

Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) – polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).

W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.

Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów”. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.

 

Tytuł: Moje życie zaczęło się od końca - Halina Birenbaum
Format: 14,5 x 20cm
Ilość stron: 336
ISBN: 978-83-7704-014-0

Halina Birenbaum urodziła się w 1929 roku w Warszawie. Okupację niemiecką przeżyła w getcie warszawskim, na Majdanku, w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych w Niemczech. Podczas wojny straciła całą swoją rodzinę. W 1947 roku wyjechała do Izraela, gdzie mieszka do dzisiaj. Jest pisarką, poetką i tłumaczką. W 1967 roku ukazały się jej wstrząsające wspomnienia z czasów wojny pt. "Nadzieja umiera ostatnia", a w latach 1987-2004 — pięć tomików wierszy.

"Moje życie zaczęło się od końca" — tom po raz pierwszy obejmujący całość dorobku poetyckiego więźniarki Auschwitz ocalałej z Zagłady.

Jest to poezja naznaczona przede wszystkim tragedią Szoa, wspomnieniami o członkach najbliższej rodziny, zmaganiem z przeszłością i teraźniejszością. Ale jest to też poezja poszukująca nowych dróg, umiejąca dostrzec sens życia i wartość człowieka.

Title PAKIET To nie deszcz, to ludzie +  Moje życie zaczęło się od końca
Author Halina Birenbaum
ISBN
Publisher

Number of pages
Publication date
Dimensions [cm]

Format
Hardback
Category Places of extermination
Language Polish
Shipping time 24 hours
There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question