• Rok za drutem kolczastym

Głównym elementem publikacji jest opracowanie przygotowane najprawdopodobniej w kwietniu 1941 roku przez nieznanego z nazwiska pracownika żydowskiej administracji żydowskiej getta łódzkiego

Autor Adam Sitarek, Ewa Wiatr
No goods
49.00 -25% 36.99
Enter your email
Shipping within 24 hours
Shipping price 45
Courier 45
The Availability Of Brak towaru
The Weight Of The 0.7 kg
ISBN 9788365254535

Głównym elementem publikacji jest opracowanie przygotowane najprawdopodobniej w kwietniu 1941 roku przez nieznanego z nazwiska pracownika żydowskiej administracji żydowskiej getta łódzkiego. Zostało ono spisane na trzydziestu jeden stronach maszynopisu i zawiera opis najważniejszych momentów z pierwszego roku istnienia getta, oparty na obwieszczeniach wydawanych przez Przełożonego Starszeństwa Żydów (PSŻ; szefa Rady Starszych), Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Oryginalny tekst opracowania opatrzony został wstępem oraz komentarzami czołowych historyków „zamkniętej dzielnicy mieszkaniowej” w Łodzi, dr Ewy Wiatr i dr. Adama Sitarka.

Druga część książki to zbiór obwieszczeń wydawanych w getcie łódzkim niemal do końca jego istnienia (do sierpnia 1944 roku). Jest to wyjątkowy materiał ilustrujący politykę zarządzania dzielnicą żydowską realizowaną przez Rumkowskiego. Obwieszczenia publikowane były w formie afiszy oraz kolportowane wśród instytucji podległych PSŻ w formie maszynopisu w językach polskim i żydowskim, a od 1942 roku również w języku niemieckim. Stanowiły one jeden z głównych kanałów komunikacji PSŻ z mieszkańcami getta.

Title Rok za drutem kolczastym
Author Adam Sitarek, Ewa Wiatri
ISBN 9788365254535
Publisher
Żydowski Instytut Historyczny
Number of pages 576
Publication date 2020
Dimensions [cm]

Format
paperback
Category Places of extermination
Language Polish
Shipping time 24 hours
There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question