• Rok za drutem kolczastym

Głównym elementem publikacji jest opracowanie przygotowane najprawdopodobniej w kwietniu 1941 roku przez nieznanego z nazwiska pracownika żydowskiej administracji żydowskiej getta łódzkiego

Autor Adam Sitarek, Ewa Wiatr
49.00 -25% 36.99
opak Add to wishlist
Shipping within 24 hours
Shipping price 45
Courier 45
The Availability Of Mało
The Weight Of The 0.7 kg
ISBN 9788365254535

Zamówienie telefoniczne: 503102850

Głównym elementem publikacji jest opracowanie przygotowane najprawdopodobniej w kwietniu 1941 roku przez nieznanego z nazwiska pracownika żydowskiej administracji żydowskiej getta łódzkiego. Zostało ono spisane na trzydziestu jeden stronach maszynopisu i zawiera opis najważniejszych momentów z pierwszego roku istnienia getta, oparty na obwieszczeniach wydawanych przez Przełożonego Starszeństwa Żydów (PSŻ; szefa Rady Starszych), Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Oryginalny tekst opracowania opatrzony został wstępem oraz komentarzami czołowych historyków „zamkniętej dzielnicy mieszkaniowej” w Łodzi, dr Ewy Wiatr i dr. Adama Sitarka.

Druga część książki to zbiór obwieszczeń wydawanych w getcie łódzkim niemal do końca jego istnienia (do sierpnia 1944 roku). Jest to wyjątkowy materiał ilustrujący politykę zarządzania dzielnicą żydowską realizowaną przez Rumkowskiego. Obwieszczenia publikowane były w formie afiszy oraz kolportowane wśród instytucji podległych PSŻ w formie maszynopisu w językach polskim i żydowskim, a od 1942 roku również w języku niemieckim. Stanowiły one jeden z głównych kanałów komunikacji PSŻ z mieszkańcami getta.

Title Rok za drutem kolczastym
Author Adam Sitarek, Ewa Wiatri
ISBN 9788365254535
Publisher
Żydowski Instytut Historyczny
Number of pages 576
Publication date 2020
Dimensions [cm]

Format
paperback
Category Places of extermination
Language Polish
Shipping time 24 hours
There is currently no comments or ratings for this product.
The Signature Of The
Email
Ask a question