Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz View larger

Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz

EM372

New

Pakiet dwóch książek:

  • Byłem Asystentem doktora Mengele - Miklós Nyiszli
  • Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

More details

Title: Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz
Publication date: 2018
Cover type: Paperback
Category: Places of extermination
Edition language: Polski
Dostępność: 24 hours

Warning: Last items in stock!

39,66 zł

-15%

46,66 zł

Title:Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz
Publication date:2018
Cover type:Paperback
Category:Places of extermination
Edition language:Polski
Dostępność:24 hours

More info

Tytuł: BYŁEM ASYSTENTEM DOKTORA MENGELE - Miklós Nyiszli

Okładka: miękka

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 201

Wymiary: 14,5 x 20,5 cm

ISBN: 978-83-921567-4-1

"Byłem asystentem doktora Mengele" - Miklós Nyiszli spisał swoje obozowe wspomnienia w niedługim czasie po wojnie. Zostały one opublikowane po raz pierwszy w języku węgierskim w 1946 r. i doczekały się przekładów na wiele języków. W Polsce po raz pierwszy ukazały się w 1966 r. w tłumaczeniu T. Olszańskiego pod tytułem "Pracownia doktora Mengele". Następne wydanie ukazało się w 1996 pod tytułem "Byłem asystentem doktora Mengele". Obecne tu prezentowane jest trzecim z kolei wydaniem polskim, uzupełnionym o materiały ilustracyjne i życiorys Autora. Dr Miklós Nyiszli pisząc swoją książkę, polegał jedynie na własnej pamięci i relacjach kolegów przekazywanych w czasie pobytu w obozie - nie miał możności skonfrontowania wspomnień z dokumentami, jakie są znane dzisiaj. Dlatego książka jest zaopatrzona w przypisy wyjaśniające pewne nieścisłości w relacji Autora. Jest to wielka zaleta tego wydania.Autor jako więzień na polecenie doktora SS Josefa Mengele wykonywał sekcje zwłok bliźniąt i karłów poddawanych przez niego eksperymentom medycznym oraz pełnił funkcję lekarza esesmanów i więźniów zatrudnionych przy obsłudze komór gazowych i krematoriów. Będąc zakwaterowanym w jednym z pomieszczeń na terenie krematorium I (II) w Brzezince (w dokumentacji obozowej używano dwóch numeracji krematoriów), dr Nyiszli miał praktycznie wgląd w najbardziej strzeżone tajemnice obozu - masowego mordowania tysięcy ludzi w komorach gazowych. Był świadkiem uśmiercenia kilku tysięcy Żydów z obozu rodzinnego dla Żydów z Terezina, a następnie Cyganów z obozu cygańskiego. Obserwował przebieg buntu Sonderkommando, w czasie którego sam nieomal nie został zabity. Przez cały czas pobytu w obozie był przeświadczony, że w końcu spotka go ten sam los co innych świadków pracujących w krematoriach. Zdawał sobie sprawę z tego, że wszyscy świadkowie tak okrutnych morderstw muszą być straceni, a dzięki swej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej okres, w którym pozostawał przy życiu, został nieco wydłużony.Jednym z wielkich pragnień dr. Nyiszli podczas ,pobytu w obozie było to, aby o tych wszystkich okrutnych procederach, jakie miały miejsce w obozie, dowiedział się świat. Autorowi udało się przetrwać, odzyskać wolność i zdać relację z tego co widział. O tym wszystkim możecie Państwo przeczytać w proponowanej przeze mnie książce..

Tytuł: Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Okładka: miękka

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 336

Wymiary: 13 x 19,5 cm

ISBN: 978-83-65973-31-3

Powieść oparta na faktach

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery na przedramionach więźniów osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to właśnie opowieść Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka.

Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – Gita – a Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść.

Data sheet

TitleByłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz
Publication date2018
Cover typePaperback
CategoryPlaces of extermination
Edition languagePolski
Dostępność24 hours

Reviews

Write a review

Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz

Byłem asystentem doktora Mengele + Tatuażysta z Auschwitz

Pakiet dwóch książek:

  • Byłem Asystentem doktora Mengele - Miklós Nyiszli
  • Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Write a review

Customers who bought this product also bought: