Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Reduced price! Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz View larger

To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

New

 Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

More details

Title: To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Original title: To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Author: Halina Birenbaum
Index: 978-83-268-2837-9
Publishing house: agora
Number of pages: 456
Publication date: 2019
Dimensions cm:  16.5x24.0
Cover type: Hardback
Category: Places of extermination
Edition language: Polski
Dostępność: 24 hours

31,94 zł

-29%

44,99 zł

Title:To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Original title:To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Author:Halina Birenbaum
Index:978-83-268-2837-9
Publishing house:agora
Number of pages:456
Publication date:2019
Dimensions cm: 16.5x24.0
Cover type:Hardback
Category:Places of extermination
Edition language:Polski
Dostępność:24 hours

More info

MIŁOŚĆ I PAMIĘĆ OCALONE Z HOLOCAUSTU

Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”. Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) – polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).

W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.

Monika Tutak-Goll - reporterka, redaktorka i wicenaczelna „Wysokich Obcasów”. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim, gender studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Szkoły Reportażu w Instytucie Reportażu. Od lat zajmuje się tematyką praw kobiet w Polsce.

Data sheet

TitleTo nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
Original titleTo nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll
AuthorHalina Birenbaum
Index978-83-268-2837-9
Publishing houseagora
Number of pages456
Publication date2019
Dimensions cm 16.5x24.0
Cover typeHardback
CategoryPlaces of extermination
Edition languagePolski
Dostępność24 hours

Reviews

Write a review

To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

To nie deszcz, to ludzie - Halina Birenbaum w rozmowie z Moniką Tutak-Goll

 Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Write a review

Accessories