Ja z krematorium Auschwitz View larger

Ja z krematorium Auschwitz

New

Książka ma formę wywiadu, który powstał kilkanaście lat temu, podczas niezliczonych spotkań i wielogodzinnych rozmów autorów Igora Bartosika i Adama Willmy z Henrykiem Mandelbaumem. Należy podkreślić, że wywiad ten obejmuje wszystkie etapy jego życia.

More details

Title: Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz
Author:  Igor Bartosik
Index: 978-83-7704-233-5
Number of pages: 95
Publication date: 2017
Dimensions cm: 16,5x23
Cover type: Hardback
Category: Places of extermination
Edition language: Polski
Dostępność: 24 hours

This product is no longer in stock

29,51 zł

See also other issues:

Title:Ja z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz
Author: Igor Bartosik
Index:978-83-7704-233-5
Number of pages:95
Publication date:2017
Dimensions cm:16,5x23
Cover type:Hardback
Category:Places of extermination
Edition language:Polski
Dostępność:24 hours

More info

Książka ma formę wywiadu, który powstał kilkanaście lat temu, podczas niezliczonych spotkań i wielogodzinnych rozmów autorów Igora Bartosika i Adama Willmy z Henrykiem Mandelbaumem. Należy podkreślić, że wywiad ten obejmuje wszystkie etapy jego życia, od dzieciństwa spędzonego na Śląsku, ciężkiej pracy w latach młodzieńczych (m.in. w rzeźni i kamieniołomie), przesiedlenia do getta w Dąbrowie Górniczej, przez aresztowanie i transport do KL Auschwitz, pracę w Sonderkommando, ucieczkę z „marszu śmierci” aż do czasów powojennych. Natomiast ze względów oczywistych najważniejszą częścią książki są wspomnienia z pobytu w obozie i pracy w Sonderkommando, specjalnej grupie roboczej, zmuszonej do spalania zwłok ofiar zamordowanych w komorach gazowych Auschwitz. Henryk Mandelbaum opowiada o swojej pracy w Sonderkommando w bezpośredni sposób. Jego wspomnienia mają wyjątkowy walor, albowiem bohater książki bazuje wyłącznie na własnych doświadczeniach. Mandelbaum nigdy nie interesował się wydawnictwami poświęconymi tematyce obozowej czy masowej zagładzie, nie konfrontował swoich przeżyć ze wspomnieniami byłych więźniów KL Auschwitz. Każde stwierdzenie Henryk Mandelbaum wypowiada pewnie i z przekonaniem. Jeśli nie jest czegoś pewny — milczy. Znamienna jest również jego niechęć do oceniania postaw ludzkich. Oskarżonym w relacji Mandelbauma jest nie człowiek, lecz system, mechanizm zła, któremu ulegają ofiary i oprawcy. Henryk Mandelbaum, jakiego poznajemy dzięki temu wywiadowi, to człowiek o silnym charakterze, zaradny i mądry, czuły na krzywdę ludzką i — mimo wszystkich przeżyć — optymistycznie nastawiony do świata i ludzi.

Data sheet

TitleJa z krematorium Auschwitz. Rozmowa z Henrykiem Mandelbaumem byłym więźniem Sonderkommando w KL Auschwitz
Author Igor Bartosik
Index978-83-7704-233-5
Number of pages95
Publication date2017
Dimensions cm16,5x23
Cover typeHardback
CategoryPlaces of extermination
Edition languagePolski
Dostępność24 hours

Reviews

Write a review

Ja z krematorium Auschwitz

Ja z krematorium Auschwitz

Książka ma formę wywiadu, który powstał kilkanaście lat temu, podczas niezliczonych spotkań i wielogodzinnych rozmów autorów Igora Bartosika i Adama Willmy z Henrykiem Mandelbaumem. Należy podkreślić, że wywiad ten obejmuje wszystkie etapy jego życia.

Write a review

Customers who bought this product also bought: