"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz View larger

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

New

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz.

More details

Title: "...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
Author: Gideon Greif
Index: ISBN: 83-85888-66-7
Publishing house: PMA-B
Number of pages: 379
Publication date: 2010
Dimensions cm: 24,5 x 17,5
Cover type: Paperback
Category: Places of extermination
Edition language: Polski
Dostępność: 24 hours

32,99 zł

See also other issues:

Title:"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
Author:Gideon Greif
Index:ISBN: 83-85888-66-7
Publishing house:PMA-B
Number of pages:379
Publication date:2010
Dimensions cm:24,5 x 17,5
Cover type:Paperback
Category:Places of extermination
Edition language:Polski
Dostępność:24 hours

More info

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz. Wywiady te zostały poprzedzone obszernym wstępem opisującym dzieje oświęcimskiego Sonderkommando i losy jego członków.

W terminologii hitlerowskiej grupy robocze składające się z więźniów obozów koncentracyjnych nazywano "komandami". Sonderkommando oznaczało komando specjalne, inne od pozostałych grup roboczych. Istotnie, więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz wcieleni do tzw. Sonderkommando zmuszeni zostali do obsługi krematoriów. Jako osoby wtajemniczone w proces Zagłady, wszyscy mieli być zgładzeni.

W pełni świadomi oczekującego ich losu, zdołali w niewiarygodnie trudnych warunkach i przy ogromnym samozaparciu sporządzić dla potomnych dokładny opis niemieckich zbrodni w KL Auschwitz. Ukryte w ziemi i odnalezione po wojnie dzienniki członków Sonderkommando należą do najcenniejszych dokumentów Holokaustu. Więźniowie Sonderkommando z Auschwitz zdołali też z nie mniejszym uporem przygotować i częściowo przeprowadzić powstanie — 7 października 1944 roku.

Nielicznym członkom Sonderkommando udało się ocaleć w wyjątkowych okolicznościach i dzięki okazanej w ostatnich chwilach pomysłowości.

Niektórzy z nich złożyli zeznania w procesach przeciwko zbrodniarzom hitlerowskim, ku całkowitemu zaskoczeniu sądowych oprawców. Inni spośród ocalonych nie znaleźli w sobie dość sił, żeby wrócić pamięcią do przeżytych największych okropności, których byli zniewolonymi przymusowymi świadkami. Postanowili milczeć.

Gideon Greif rozumiał milczenie i szanował wolę byłych członków Sonderkommando. Jednocześnie jednak wiedział, że znane i jeszcze pamiętane przez tych ludzi szczegóły są bardzo ważnym uzupełnieniem naszej wiedzy o zbrodniach hitlerowskich Niemiec w Auschwitz. Umiejętnie potrafił o tym przekonać żyjących jeszcze ocalonych byłych więźniów Sonderkommando. I przemówili — przeprowadzone z nimi i opublikowane wywiady są istotnie cennym uzupełnieniem naszej wiedzy o hitlerowskich oprawcach i mechanizmie masowych zbrodni Trzeciej Rzeszy.

Data sheet

Title"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
AuthorGideon Greif
IndexISBN: 83-85888-66-7
Publishing housePMA-B
Number of pages379
Publication date2010
Dimensions cm24,5 x 17,5
Cover typePaperback
CategoryPlaces of extermination
Edition languagePolski
Dostępność24 hours

Reviews

Write a review

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz.

Write a review