Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada Zobacz większe

Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada

Nowy

Zamieszczony w pierwszej części książki rys historyczny stanowi pierwszą próbę bliższego przedstawienia przebiegu deportacji Żydów z getta łódzkiego

Więcej szczegółów

Tytuł: Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada
ISBN: 83-88526-80-4
Wydawnictwo: PMA-B
Ilość stron: 372
Rok wydania: 2004
Wymiary cm: 23,5 x 16,5
Rodzaj okładki: Miękka
Kategoria: Miejsca zagłady
Język wydania: Polski
Czas wysyłki: 24 godziny

Ten produkt nie występuje już w magazynie

33,32 zł

Tytuł:Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada
ISBN:83-88526-80-4
Wydawnictwo:PMA-B
Ilość stron:372
Rok wydania:2004
Wymiary cm:23,5 x 16,5
Rodzaj okładki:Miękka
Kategoria:Miejsca zagłady
Język wydania:Polski
Czas wysyłki:24 godziny

Opis

Z okazji 60. rocznicy likwidacji getta w Łodzi Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu opublikowało ponad 300-stronicową pracę Andrzeja Strzeleckiego pt. Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada. Opracowanie i wybór źródeł.

Zamieszczony w pierwszej części książki rys historyczny stanowi pierwszą próbę bliższego przedstawienia przebiegu deportacji Żydów z getta łódzkiego (wśród nich Żydów z Protektoratu Czech i Moraw, Niemiec, Austrii i Luksemburga, których umieszczono w getcie w październiku i listopadzie 1941 r.) do KL Auschwitz w sierpniu 1944 r. i ich losów. Jak stwierdził autor, szacunkowo 67 % spośród około 67 tys. deportowanych zgładzono wkrótce po przywiezieniu do obozu w komorach gazowych, pozostałych skierowano do niewolniczej pracy w różnych rejonach Trzeciej Rzeszy, w małej części do pracy w KL Auschwitz i jego podobozach. Tylko nieliczni przetrwali tę męczeńską drogę.

Na drugą część publikacji składają się fragmentaryczne wykazy imienne Żydów łódzkich wywiezionych do KL Auschwitz (ofiar zamordowanych bezpośrednio po przybyciu, więźniów zarejestrowanych i tak zwanych więźniów „depozytowych”) stanowiące pierwszy krok do dalszych ustaleń, w wyniku których mogłaby powstać „Księga Pamięci. Transporty z getta łódzkiego do KL Auschwitz”, nawiązująca do opublikowanych przez Muzeum Ksiąg Pamięci poświęconych Żydom, Polakom i Romom zesłanym do KL Auschwitz.

Część trzecia zawiera wiele nie publikowanych dotychczas dokumentów pochodzących z kancelarii władz niemieckich w Łodzi, Starszeństwa Żydów w getcie łódzkim i różnych obozów koncentracyjnych a także bogaty wybór relacji i wspomnień.

Ogółem spośród ponad dwustutysięcznej ludności getta ocalało jedynie 7-10 tys. osób (w samym getcie zmarło z głodu i nabytych chorób ponad 40 tys. osób). Według autora władze niemieckie dokonały likwidacji getta najwyraźniej m. in. ze względów bezpieczeństwa, istotnych dla nich szczególnie w rejonach przyfrontowych. Ich czujność w tym zakresie bardzo zaostrzyły powstania, do których w 1943 r. doszło w gettach w Warszawie i Białymstoku oraz w obozach zagłady w Treblince i Sobiborze.

Więcej informacji

TytułDeportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada
ISBN83-88526-80-4
WydawnictwoPMA-B
Ilość stron372
Rok wydania2004
Wymiary cm23,5 x 16,5
Rodzaj okładkiMiękka
KategoriaMiejsca zagłady
Język wydaniaPolski
Czas wysyłki24 godziny

Opinie

Napisz opinię

Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada

Deportacja Żydów z getta łódzkiego do KL Auschwitz i ich zagłada

Zamieszczony w pierwszej części książki rys historyczny stanowi pierwszą próbę bliższego przedstawienia przebiegu deportacji Żydów z getta łódzkiego

Napisz opinię