"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz Zobacz większe

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

Nowy

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz.

Więcej szczegółów

Tytuł: "...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
Autor: Gideon Greif
ISBN: 83-85888-66-7
Wydawnictwo: PMA-B
Ilość stron: 379
Rok wydania: 2010
Wymiary cm: 24,5 x 17,5
Rodzaj okładki: Miękka
Kategoria: Miejsca zagłady
Język wydania: Polski
Czas wysyłki: 24 godziny

32,99 zł

Zobacz również pozostałe wydania:

Tytuł:"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
Autor:Gideon Greif
ISBN:83-85888-66-7
Wydawnictwo:PMA-B
Ilość stron:379
Rok wydania:2010
Wymiary cm:24,5 x 17,5
Rodzaj okładki:Miękka
Kategoria:Miejsca zagłady
Język wydania:Polski
Czas wysyłki:24 godziny

Opis

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz. Wywiady te zostały poprzedzone obszernym wstępem opisującym dzieje oświęcimskiego Sonderkommando i losy jego członków.

W terminologii hitlerowskiej grupy robocze składające się z więźniów obozów koncentracyjnych nazywano "komandami". Sonderkommando oznaczało komando specjalne, inne od pozostałych grup roboczych. Istotnie, więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz wcieleni do tzw. Sonderkommando zmuszeni zostali do obsługi krematoriów. Jako osoby wtajemniczone w proces Zagłady, wszyscy mieli być zgładzeni.

W pełni świadomi oczekującego ich losu, zdołali w niewiarygodnie trudnych warunkach i przy ogromnym samozaparciu sporządzić dla potomnych dokładny opis niemieckich zbrodni w KL Auschwitz. Ukryte w ziemi i odnalezione po wojnie dzienniki członków Sonderkommando należą do najcenniejszych dokumentów Holokaustu. Więźniowie Sonderkommando z Auschwitz zdołali też z nie mniejszym uporem przygotować i częściowo przeprowadzić powstanie — 7 października 1944 roku.

Nielicznym członkom Sonderkommando udało się ocaleć w wyjątkowych okolicznościach i dzięki okazanej w ostatnich chwilach pomysłowości.

Niektórzy z nich złożyli zeznania w procesach przeciwko zbrodniarzom hitlerowskim, ku całkowitemu zaskoczeniu sądowych oprawców. Inni spośród ocalonych nie znaleźli w sobie dość sił, żeby wrócić pamięcią do przeżytych największych okropności, których byli zniewolonymi przymusowymi świadkami. Postanowili milczeć.

Gideon Greif rozumiał milczenie i szanował wolę byłych członków Sonderkommando. Jednocześnie jednak wiedział, że znane i jeszcze pamiętane przez tych ludzi szczegóły są bardzo ważnym uzupełnieniem naszej wiedzy o zbrodniach hitlerowskich Niemiec w Auschwitz. Umiejętnie potrafił o tym przekonać żyjących jeszcze ocalonych byłych więźniów Sonderkommando. I przemówili — przeprowadzone z nimi i opublikowane wywiady są istotnie cennym uzupełnieniem naszej wiedzy o hitlerowskich oprawcach i mechanizmie masowych zbrodni Trzeciej Rzeszy.

Więcej informacji

Tytuł"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz
AutorGideon Greif
ISBN83-85888-66-7
WydawnictwoPMA-B
Ilość stron379
Rok wydania2010
Wymiary cm24,5 x 17,5
Rodzaj okładkiMiękka
KategoriaMiejsca zagłady
Język wydaniaPolski
Czas wysyłki24 godziny

Opinie

Napisz opinię

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

"...płakaliśmy bez łez..." Relacje byłych więźniów żydowskiego Sonderkommando z Auschwitz

Wywiady z byłymi członkami tzw. Sonderkommando autorstwa Gideona Greifa są ważnym dokumentem historycznym, ujawniającym wiele niedostatecznie znanych tajników funkcjonowania obozu śmierci Auschwitz.

Napisz opinię